Zanieczyszczenia powietrza to niestety coraz bardziej nasilający się problem, utrudniający dbanie o swoje zdrowie w dzisiejszych czasach. Na szczęście, istnieją sposoby unikania negatywnego działania szkodliwych składników zawartych w powietrzu. Jednym z nich jest regularne korzystanie z oczyszczacza powietrza w domu, biurze lub innym miejscu, w którym spędza się większość swojego czasu.
Urządzenie to, pozwala nie tylko usunąć z powietrza szkodliwe alergeny, kurz, bakterie lub wirusy, lecz także neutralizuje działanie zanieczyszczeń związanych ze smogiem. Jednak, aby oczyszczacz miał szanse skutecznego spełniania swoich funkcji, powinien być wyposażony w dobrej jakości filtr. W poniższym tekście podpowiadamy jakie rodzaje filtrów są dostępne na rynku oraz czym kierować się przy ich wyborze.
Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza
Oczyszczacze powietrza, a tym samym umieszczone w nich filtry różnią się od siebie nie tylko wyglądem i ceną, lecz także spełnianymi funkcjami. Najczęściej na rynku można spotkać:
- filtry wstępne, które mają za zadanie przechwytywać większe zanieczyszczenia przed kolejnymi etapami oczyszczania, a także filtry tkaninowe zatrzymujące cząsteczki, których nie wychwycił filtr wstępny (oba rodzaje filtrów mają za zadanie wydłużyć żywotność głównego specjalistycznego filtra),
- filtry węglowe, będące skuteczne w walce z lotnymi związkami organicznymi,
- filtry krzemionkowe, sprawnie zatrzymujące zanieczyszczenia wynikające z ruchu ulicznego,
- filtry wodne, często polecane dla alergików jednak nieradzące sobie najlepiej z zanieczyszczeniami wynikającymi ze smogu
- oraz filtry HEPA do oczyszczacza powietrza, występujące w aż 4 klasach filtracji, odznaczające się największą skutecznością w walce z bakteriami, wirusami oraz mikroskopijnymi pyłami.
Jak dobrać najodpowiedniejszy filtr dla siebie
Chcąc wyposażyć daną przestrzeń w filtr służący do oczyszczania powietrza, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w jakim będzie się on znajdował oraz to, na jakich jego funkcjach zależy nam najbardziej. Nie ma bowiem filtra, który spełniałby samodzielnie funkcje wszystkich dostępnych na rynku jego rodzajów. Specjaliści, polecają zazwyczaj zakup filtru HEPA, okazującego się najbardziej efektywnym i sprawdzonym produktem. Siłę oraz zakres jego działania można zwiększyć przez dodatkowe zastosowanie filtru wstępnego.