Dlaczego systematyczna wymiana filtrów w odkurzaczu jest tak ważna?

Dlaczego systematyczna wymiana filtrów w odkurzaczu jest tak ważna?

Filtr do odkurzacza to element niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. To właśnie dzięki niemu odkurzanie jest bezpieczne i efektywne, a z powietrza przechwytywany jest cały kurz oraz inne lotne zabrudzenia. By jednak filtry działały sprawnie, należy wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta. Dlaczego regularna wymiana filtra w odkurzaczu ma tak wielkie znaczenie?

Dlaczego regularna wymiana filtra w odkurzaczu jest taka ważna?

Systematyczna wymiana filtra w odkurzaczu na nowy to podstawa sprawności twojego odkurzacza. To, jak często powinieneś to robić, zależy od częstotliwości i intensywności, z jakimi korzystasz z urządzenia. Zaniedbanie filtrów do odkurzacza poskutkuje ich zanieczyszczeniem, co z kolei przełoży się na to, że lotne zabrudzenia będą automatycznie cofać się do powietrza, a więc mieszkanie nie zostanie efektywnie posprzątane.

Sygnały, że pora na wymianę filtra w odkurzaczu

Istnieje kilka sygnałów, które świadczą o tym, że pora na wymianę filtra w odkurzaczu. Są to:

 • Utrata mocy ssania – to jeden z pierwszych i najwcześniej zauważalnych skutków. Zapchany filtr obniża siłę ssania, przez co odkurzacz pracuje mniej wydajnie i pochłania zabrudzenia ze znacznie obniżoną skutecznością.
 • Zagrożenie dla silnika – oprócz oczyszczania powietrza filtry do odkurzaczy służą też do ochrony silnika oraz innych podzespołów przed zanieczyszczeniem. Zużyty i zapchany filtr nie będzie mógł spełniać tej funkcji, przez co konstrukcja zostanie zabrudzona i zacznie przegrzewać się podczas pracy. To może skutkować jej uszkodzeniem, a niekiedy nawet i spaleniem silnika.
 • Nieprzyjemny zapach – brud osiadający na filtrze z czasem zaczyna tworzyć gęstą warstwę, która może wydzielać brzydką, zatęchłą woń. Jeżeli wśród wciąganych zanieczyszczeń dodatkowo znajdzie się wilgoć, brud może zapleśnieć i zacząć pachnieć zgnilizną. Będzie to wyczuwalne szczególnie podczas pracy urządzenia, ponieważ wciągane do środka powietrze przechodzi przez filtr, zanim zostaje wydmuchane na zewnątrz.
 • Hałaśliwe działanie – używanie odkurzacza z mocno zanieczyszczonym filtrem może sprawić, że podczas pracy będzie on wydawał znacznie głośniejsze dźwięki niż zazwyczaj.
 • Zanieczyszczenia w powietrzu – poza wciąganiem brudu z dywanów i podłóg odkurzacz pochłania również lotne zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, takie jak pyłki, unoszący się kurz czy alergeny. Zapchany filtr nie będzie ich zatrzymywał, przez co powrócą do pomieszczenia.

Wymiana filtra HEPA w odkurzaczu

Ostatnim tematem, jakie warto podjąć w tym artykule, to wymiana filtra HEPA w odkurzaczu. Wiele nowoczesnych urządzeń AGD posiada go w swoim wnętrzu. Jaka jest sugerowana częstotliwość wymiany? Nie ma jednej co do tego reguły. Wymiana filtra HEPA w odkurzaczu zależy w dużej mierze od konkretnego producenta i modelu, ale też częstotliwości używania odkurzacza. Im częściej jest on użytkowany, tym szybciej będzie potrzebna wymiana. Warto także zapoznać się z instrukcją użytkowania od producenta, w której powinna się znaleźć taka informacja - może to być po roku intensywnego użytkowania, dwóch latach, raz na pół roku. Częściej powinny to robić osoby, które są lub mieszkają z alergikami.

Niekoniecznie od razu trzeba postawić na wymianę filtra HEPA w odkurzaczu. Ten niewielki, ale ważny element, można czyścić. Po wyjęciu go z urządzenia wystarczy umyć go pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Regularne mycie filtra HEPA gwarantuje odkurzaczowi maksymalną pracę i zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu tego sprzętu pyłów i nieprzyjemnych zapachów.

Co zrobić, gdy śmierdzi z odkurzacza?

Nieprzyjemny zapach z odkurzacza może być uciążliwy, ale można podjąć kilka działań, aby go pozbyć. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 • Sprawdź worek lub pojemnika na kurz: Jeśli odkurzacz ma worek lub pojemnik na kurz, sprawdź, czy nie jest pełny. Jeśli jest pełny, wymień go na nowy lub opróżnij pojemnik. Pełny worek lub pojemnik może wydzielać nieprzyjemny zapach.
 • Wymień lub wyczyść filtr: Jeśli odkurzacz ma filtr, sprawdź jego stan. Filtr zanieczyszczony lub uszkodzony może przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu. Wymień go lub dokładnie wyczyść, jeśli to możliwe. 
 • Wyczyszczenie szczotki: Usuń szczotkę z odkurzacza (zgodnie z instrukcjami producenta) i dokładnie oczyść ją z wszelkich resztek kurzu i brudu.
 • Oczyszczenie węży i rur: Sprawdź węże i rury odkurzacza pod kątem ewentualnych zatorów lub zanieczyszczeń. Usuń wszelkie przeszkody, które mogą wpływać na przepływ powietrza.
 • Użyj świeżego zapachu: Istnieją specjalne wkłady do odkurzacza lub olejki eteryczne, które można umieścić w odkurzaczu, aby nadać powietrzu świeży zapach podczas odkurzania. Upewnij się, że wybierasz zapach, który lubisz.
 • Konserwacja odkurzacza: Regularna konserwacja odkurzacza, zgodnie z instrukcjami producenta, pomoże utrzymać go w dobrym stanie i zapobiegać problemom z zapachem.

Jeśli mimo podjęcia tych kroków problem z zapachem w odkurzaczu nadal się utrzymuje, konieczna może być wizyta u specjalisty od naprawy odkurzaczy, aby sprawdzić, czy któryś z elementów nie wymaga naprawy lub wymiany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl