Dlaczego systematyczna wymiana filtrów w odkurzaczu jest tak ważna?

Dlaczego systematyczna wymiana filtrów w odkurzaczu jest tak ważna?

Filtr do odkurzacza to element niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. To właśnie dzięki niemu odkurzanie jest bezpieczne i efektywne, a z powietrza przechwytywany jest cały kurz oraz inne lotne zabrudzenia. By jednak filtry działały sprawnie, należy wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta. Dlaczego ma to tak wielkie znaczenie?

Dlaczego musisz regularnie wymieniać filtr w odkurzaczu?

Systematyczne zastępowanie starego filtra nowym to podstawa sprawności twojego odkurzacza. To, jak często powinieneś to robić, zależy od częstotliwości i intensywności, z jakimi korzystasz z urządzenia. Zaniedbanie filtra poskutkuje jego zanieczyszczeniem, co z kolei przełoży się na takie problemy jak:

  • Utrata mocy ssania – to jeden z pierwszych i najwcześniej zauważalnych skutków. Zapchany filtr obniża siłę ssania, przez co odkurzacz pracuje mniej wydajnie i pochłania zabrudzenia ze znacznie obniżoną skutecznością.
  • Zagrożenie dla silnika – oprócz oczyszczania powietrza filtry do odkurzaczy służą też do ochrony silnika oraz innych podzespołów przed zanieczyszczeniem. Zużyty i zapchany filtr nie będzie mógł spełniać tej funkcji, przez co konstrukcja zostanie zabrudzona i zacznie przegrzewać się podczas pracy. To może skutkować jej uszkodzeniem, a niekiedy nawet i spaleniem silnika.
  • Nieprzyjemny zapach – brud osiadający na filtrze z czasem zaczyna tworzyć gęstą warstwę, która może wydzielać brzydką, zatęchłą woń. Jeżeli wśród wciąganych zanieczyszczeń dodatkowo znajdzie się wilgoć, brud może zapleśnieć i zacząć pachnieć zgnilizną. Będzie to wyczuwalne szczególnie podczas pracy urządzenia, ponieważ wciągane do środka powietrze przechodzi przez filtr, zanim zostaje wydmuchane na zewnątrz.
  • Hałaśliwe działanie – używanie odkurzacza z mocno zanieczyszczonym filtrem może sprawić, że podczas pracy będzie on wydawał znacznie głośniejsze dźwięki niż zazwyczaj.
  • Zanieczyszczenia w powietrzu – poza wciąganiem brudu z dywanów i podłóg odkurzacz pochłania również lotne zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, takie jak pyłki, unoszący się kurz czy alergeny. Zapchany filtr nie będzie ich zatrzymywał, przez co powrócą do pomieszczenia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl