
Filtr do odkurzacza to element niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia. To właśnie dzięki niemu odkurzanie jest bezpieczne i efektywne, a z powietrza przechwytywany jest cały kurz oraz inne lotne zabrudzenia. By jednak filtry działały sprawnie, należy wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta. Dlaczego regularna wymiana filtra w odkurzaczu ma tak wielkie znaczenie?
Dlaczego regularna wymiana filtra w odkurzaczu jest taka ważna?
Systematyczna wymiana filtra w odkurzaczu na nowy to podstawa sprawności twojego odkurzacza. To, jak często powinieneś to robić, zależy od częstotliwości i intensywności, z jakimi korzystasz z urządzenia. Zaniedbanie filtrów do odkurzacza poskutkuje ich zanieczyszczeniem, co z kolei przełoży się na to, że lotne zabrudzenia będą automatycznie cofać się do powietrza, a więc mieszkanie nie zostanie efektywnie posprzątane.
Sygnały, że pora na wymianę filtra w odkurzaczu
Istnieje kilka sygnałów, które świadczą o tym, że pora na wymianę filtra w odkurzaczu. Są to:
- Utrata mocy ssania – to jeden z pierwszych i najwcześniej zauważalnych skutków. Zapchany filtr obniża siłę ssania, przez co odkurzacz pracuje mniej wydajnie i pochłania zabrudzenia ze znacznie obniżoną skutecznością.
- Zagrożenie dla silnika – oprócz oczyszczania powietrza filtry do odkurzaczy służą też do ochrony silnika oraz innych podzespołów przed zanieczyszczeniem. Zużyty i zapchany filtr nie będzie mógł spełniać tej funkcji, przez co konstrukcja zostanie zabrudzona i zacznie przegrzewać się podczas pracy. To może skutkować jej uszkodzeniem, a niekiedy nawet i spaleniem silnika.
- Nieprzyjemny zapach – brud osiadający na filtrze z czasem zaczyna tworzyć gęstą warstwę, która może wydzielać brzydką, zatęchłą woń. Jeżeli wśród wciąganych zanieczyszczeń dodatkowo znajdzie się wilgoć, brud może zapleśnieć i zacząć pachnieć zgnilizną. Będzie to wyczuwalne szczególnie podczas pracy urządzenia, ponieważ wciągane do środka powietrze przechodzi przez filtr, zanim zostaje wydmuchane na zewnątrz.
- Hałaśliwe działanie – używanie odkurzacza z mocno zanieczyszczonym filtrem może sprawić, że podczas pracy będzie on wydawał znacznie głośniejsze dźwięki niż zazwyczaj.
- Zanieczyszczenia w powietrzu – poza wciąganiem brudu z dywanów i podłóg odkurzacz pochłania również lotne zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, takie jak pyłki, unoszący się kurz czy alergeny. Zapchany filtr nie będzie ich zatrzymywał, przez co powrócą do pomieszczenia.
Wymiana filtra HEPA w odkurzaczu
Ostatnim tematem, jakie warto podjąć w tym artykule, to wymiana filtra HEPA w odkurzaczu. Wiele nowoczesnych urządzeń AGD posiada go w swoim wnętrzu. Jaka jest sugerowana częstotliwość wymiany? Nie ma jednej co do tego reguły. Wymiana filtra HEPA w odkurzaczu zależy w dużej mierze od konkretnego producenta i modelu, ale też częstotliwości używania odkurzacza. Im częściej jest on użytkowany, tym szybciej będzie potrzebna wymiana. Warto także zapoznać się z instrukcją użytkowania od producenta, w której powinna się znaleźć taka informacja - może to być po roku intensywnego użytkowania, dwóch latach, raz na pół roku. Częściej powinny to robić osoby, które są lub mieszkają z alergikami.
Niekoniecznie od razu trzeba postawić na wymianę filtra HEPA w odkurzaczu. Ten niewielki, ale ważny element, można czyścić. Po wyjęciu go z urządzenia wystarczy umyć go pod bieżącą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Regularne mycie filtra HEPA gwarantuje odkurzaczowi maksymalną pracę i zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu tego sprzętu pyłów i nieprzyjemnych zapachów.