Jak często wymieniać filtry oczyszczaczy powietrza?

Jak często wymieniać filtry oczyszczaczy powietrza?

W czasach, gdy – szczególnie w dużych miastach – powietrze często jest bardzo zanieczyszczone, korzystanie z domowych oczyszczaczy stanowi właściwie konieczność. Jeżeli jednak twój oczyszczacz powietrza ma właściwie spełniać swoją funkcję, musisz systematycznie wymieniać w nim filtr. Jak często to robić i od czego to zależy?

Dlaczego należy wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

Regularna wymiana filtrów to podstawowy warunek funkcjonalności oczyszczacza powietrza. Na filtrze, który jest użytkowany zbyt długo, gromadzi się zbyt wiele zanieczyszczeń, przez co staje się on znacznie mniej efektywny w pochłanianiu szkodliwych substancji. Praca urządzenia traci więc na wydajności, ty zaś na powrót oddychasz powietrzem pełnym kurzu, frakcji smogu, alergenów i wielu innych szkodliwych substancji. Co więcej, w niektórych przypadkach z oczyszczacza może zacząć wydobywać się przykry zapach, który będzie utrzymywać się w pomieszczeniu.

To, jak powinna przebiegać wymiana filtra, jest w dużej mierze zależne od parametrów twojego oczyszczacza. Przed podjęciem działania dowiedz się:

  • w jakich odstępach czasu zalecane jest dokonywanie wymiany w twoim modelu,
  • po czym możesz poznać, że aktualnie zamontowany filtr powinien zostać zastąpiony nowym,
  • jak krok po kroku bezpiecznie przeprowadzić wymianę (wszelkie potrzebne informacje znajdują się w instrukcji producenta).

Kiedy pora na wymianę filtra w oczyszczaczu powietrza?

Głównym kryterium, którym należy się tu kierować, są zalecenia producenta. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od tego, jak często i z jaką intensywnością korzystasz z urządzenia. Dużą rolę odgrywają też rodzaj filtra i samego oczyszczacza, a także poziom zanieczyszczenia powietrza. Preferowany okres wymiany może być różny w zależności od tych czynników, zazwyczaj jednak mieści się w przedziale od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Powinieneś też zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które świadczą o konieczności wymiany filtrów do oczyszczaczy. Są to:

  • Obniżona wydajność – mimo że oczyszczacz pracuje z taką samą częstotliwością, powietrze w pomieszczeniu nie jest już tak czyste jak dawniej. To może oznaczać, że filtr stracił swoją efektywność wskutek zapchania kurzem.
  • Hałas podczas pracy – jeżeli aktywny oczyszczacz głośno szumi, choć nie powinien, może to być oznaka, że filtr stał się niesprawny.
  • Sygnały alarmowe – niektóre oczyszczacze mają wbudowane systemy powiadamiania o konieczności wymiany filtra (np. w formie sygnałów diodowych). Zdarza się również, że producent wyposażył swoje oczyszczacze w system bezpieczeństwa zapobiegający jego przegrzewaniu się – np. w formie samoczynnego wyłączenia, gdy w wyniku zapchania filtra temperatura urządzenia nadmiernie wzrośnie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl