Jak często wymieniać filtry oczyszczaczy powietrza?

Jak często wymieniać filtry oczyszczaczy powietrza?

W czasach, gdy – szczególnie w dużych miastach – powietrze często jest bardzo zanieczyszczone, korzystanie z domowych oczyszczaczy stanowi właściwie konieczność. Jeżeli jednak twój oczyszczacz powietrza ma właściwie spełniać swoją funkcję, musisz systematycznie wymieniać w nim filtr. Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza i od czego to zależy? Podpowiadamy.

Dlaczego należy wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

Regularna wymiana filtrów to podstawowy warunek funkcjonalności oczyszczacza powietrza. Na filtrze, który jest użytkowany długo, gromadzi się zbyt wiele zanieczyszczeń, przez co staje się on znacznie mniej efektywny w pochłanianiu szkodliwych substancji. Praca urządzenia traci więc na wydajności, ty zaś na powrót oddychasz powietrzem pełnym kurzu, frakcji smogu, alergenów i wielu innych szkodliwych substancji. Co więcej, w niektórych przypadkach z oczyszczacza może zacząć wydobywać się przykry zapach, który będzie utrzymywać się w pomieszczeniu.

Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza? Przed wymianą poznaj te informacje

To, jak powinna przebiegać wymiana filtra, jest w dużej mierze zależne od parametrów twojego oczyszczacza. Przed podjęciem działania dowiedz się:

  • w jakich odstępach czasu zalecane jest dokonywanie wymiany w twoim modelu,
  • po czym możesz poznać, że aktualnie zamontowany filtr powinien zostać zastąpiony nowym,
  • jak krok po kroku bezpiecznie przeprowadzić wymianę (wszelkie potrzebne informacje znajdują się w instrukcji producenta).

Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza i kiedy na to pora?

Głównym kryterium, którym należy się tu kierować, są zalecenia producenta. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od tego, jak często i z jaką intensywnością korzystasz z urządzenia. Dużą rolę odgrywają też rodzaj filtra i samego oczyszczacza, a także poziom zanieczyszczenia powietrza. Preferowany okres wymiany filtrów do oczyszczacza powietrza może być różny w zależności od tych czynników, zazwyczaj jednak mieści się w przedziale od sześciu miesięcy do dwóch lat.

Sygnały, że pora na wymianę filtra w oczyszczaczu

Powinieneś też zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które świadczą o konieczności wymiany filtrów do oczyszczaczy. Są to:

  • Obniżona wydajność – mimo że oczyszczacz pracuje z taką samą częstotliwością, powietrze w pomieszczeniu nie jest już tak czyste jak dawniej. To może oznaczać, że filtr stracił swoją efektywność wskutek zapchania kurzem.
  • Hałas podczas pracy – jeżeli aktywny oczyszczacz głośno szumi, choć nie powinien, może to być oznaka, że filtr stał się niesprawny.
  • Sygnały alarmowe – niektóre oczyszczacze mają wbudowane systemy powiadamiania o konieczności wymiany filtra (np. w formie sygnałów diodowych). Zdarza się również, że producent wyposażył swoje oczyszczacze w system bezpieczeństwa zapobiegający jego przegrzewaniu się – np. w formie samoczynnego wyłączenia, gdy w wyniku zapchania filtra temperatura urządzenia nadmiernie wzrośnie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl