Czy filtr HEPA można myć wodą?

Czy filtr HEPA można myć wodą?

Filtry HEPA są wszechobecne w wielu powszechnie występujących w polskich domach urządzeniach, takich jak oczyszczacze powietrza, klimatyzatory i odkurzacze. W najnowszym artykule zastanowimy się, czy filtr HEPA można myć wodą, a także jak czyścić filtr HEPA i czy są na to jeszcze inne sposoby. 

Jak czyścić filtr HEPA?

Najprostsza odpowiedź na pytanie o to, jak czyścić filtr HEPA, to według zaleceń producenta. Kupując oryginalny filtr lub wysokiej jakości zamiennik warto przewertować instrukcję, dołączoną do opakowania. Powinna się w niej znaleźć informacja na temat tego, czy ten konkretny filtr HEPA nadaje się do czyszczenia, a jeśli tak, to jakimi sposobami i środkami. 

Jak czyścić filtr HEPA? Kluczowe, by robić to:

  • regularnie - tylko regularnie czyszczony filtr HEPA, na przykład z oczyszczacza powietrza lub klimatyzatora, gwarantuje skuteczność w wyłapywaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń i alergenów. Jak często to robić? W tym wypadku także przyda się instrukcja z opakowania. Ewentualnie, jeśli zaobserwowaliśmy, że urządzenie działa gorzej niż zazwyczaj - np. odkurzacz ma mniejszą siłę ssania - to może być sygnał, że filtr jest brudny, a nawet wymagający wymiany na całkiem nowy, 
  • delikatnie - filtrów HEPA nie powinno się czyścić ostrymi druciakami czy innymi rysującymi ich powierzchnię gąbkami czy czyścikami. Naruszenie struktury filtra sprawia, że spada jego skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń. 

Czy filtr HEPA można myć wodą?

Wiele użytkowników oczyszczaczy powietrza i odkurzaczy zadaje sobie pytanie, czy filtr HEPA można myć wodą. Odpowiedź brzmi: oczywiście, wręcz jest to bardzo wskazane. Czysta woda wystarczy, by usunąć z filtra wszystkie zalegające tam zanieczyszczenia, drobiny oraz kurz. Niezwykle istotne jest, by po czyszczeniu filtr HEPA pozostawić do całkowitego wyschnięcia - np. na świeżym powietrzu. Procesu suszenia nie należy przyspieszać, przykładając go do grzejnika czy dmuchając suszarką, bo filtr może ulec zniszczeniu. Poza czystą - najlepiej letnią - wodą, filtr HEPA można także odkurzyć odkurzaczem, by usunąć zalegający na nim kurz i alergeny. 

Dlaczego regularne czyszczenie filtrów jest takie ważne?

Regularne czyszczenie filtrów HEPA jest kluczowe, by urządzenia, w których się znajdują, działały skutecznie i efektywnie. W przypadku odkurzacza zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że sprzęt działa skuteczniej - z maksymalną mocą ssącą - a także nie przegrzewa się. 

Warto wprowadzić w domowym zaciszu taką rutynę, by przynajmniej raz w miesiącu zrobić przegląd wszystkich filtrów HEPA - sprawdzić ich poziom zabrudzeń i zużycia, a następnie podjąć odpowiednie kroki: czyszczenie lub wymiana na nowy.

Czyszczenie to jedno, regularna wymiana drugie!

Regularne czyszczenie filtrów HEPA jest bardzo ważne, ale nie zastąpi wymiany. Jak często należy to robić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo zależy od rodzaju i modelu urządzenia, poziomu zanieczyszczeń i częstotliwości stosowania danego sprzętu. Najlepiej kierować się po prostu wytycznymi od producenta, a jeśli nie mamy instrukcji obsługi, to można bez trudu znaleźć ją w internecie. 

Produkty z naszego asortymentu 

W asortymencie naszego sklepu internetowego znajduje się wiele filtrów HEPA, bo jest na nie duże zapotrzebowanie. Wiele urządzeń, jak odkurzacz czy oczyszczacz powietrza, nie byłby tak skuteczny, gdyby nie obecność właśnie tego elementu. Filtry HEPA wyparły filtry starszej generacji - mowa o filtrach EPA: więcej na ten temat można przeczytać w innym wpisie blogowym: Filtr EPA czy HEPA?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl