Czym jest i jak działa filtr HEPA?

Czym jest i jak działa filtr HEPA?

Choć ich nie widać, w powietrzu znajduje się wiele zanieczyszczeń, które mają szkodliwy wpływ na organizm. Wirusy, grzyby, roztocza i pyły mogą być groźne dla każdego z nas, ale są szczególnie niebezpieczne dla alergików. Chcąc oczyścić powietrze z tych zanieczyszczeń, w urządzeniach AGD takich jak np. odkurzacze czy oczyszczacze powietrza stosuje się różnego rodzaju filtry. Wśród dostępnych na rynku filtrów dużym uznaniem cieszą się filtry HEPA. Co je wyróżnia i w jaki sposób działają? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

W jaki sposób działają filtry HEPA?

Filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) to rodzaj filtrów, które wyróżnia duża skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Wykonuje się je z włókien szklanych lub polipropylenu, którego cienkie arkusze wyglądem przypominają bibułę. Filtry HEPA do oczyszczacza powietrza złożone są w formie harmonijki i sztywno umieszczone w ramie. Włókna ułożone są w taki sposób, że tworzą mikroskopijne pory, które charakteryzuje zdolność do przechwytywania cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra, czyli drobin mniejszych od grubości ludzkiego włosa. Taka budowa filtrów HEPA sprawia, że są one w stanie zatrzymywać mikroskopijne zanieczyszczenia, dla których bariery nie stanowią tradycyjne filtry.

Filtry HEPA mogą wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia na trzy sposoby poprzez:

  • przechwycenie – czyli zatrzymanie zanieczyszczeń na powierzchni filtra, które trafiają tam wraz ze strumieniami powietrza,
  • dyfuzję – czyli wyłapywanie mikroskopijnych zanieczyszczeń, dzięki zjawisku ruchów Browna, które polega na wprawieniu w chaotyczny ruch cząsteczek unoszących się w powietrzu. Drobiny, mimo że opierają się kierunkowi, w jakim podąża strumień powietrza, finalnie trafiają na powierzchnię filtra i zostają przez niego przechwycone.
  • inercję – czyli sposób zbliżony do dyfuzji, który sprawdza się w przypadku wychwytywania większych zanieczyszczeń i polega na tym, że rozpędzone cząsteczki, pozostając w bezwładnym ruchu, trafiają na powierzchnię filtra, mimo zmiany kierunku przepływu strumienia powietrza.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl