Dlaczego powinniśmy w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza?

Dlaczego powinniśmy w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem lub nawilżacz to coraz popularniejszy sprzęt AGD w wielu polskich domach. WIele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio poziom nawilżenia powietrza wpływa na komfort życia mieszkańców. W dzisiejszym wpisie blogowym odpowiemy na często poszukiwane w internecie pytanie, dlaczego powinniśmy w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza. 

Jaka powinna być wilgotność w domu? 

Eksperci oszacowali, jaka powinna być wilgotność w domu. Zazwyczaj podają oni przedział od 40% do 60%. W pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura 19-20 stopni, optymalna jest wilgotność 55-60%, z kolei do wnętrz z temperaturą 21-22 stopnie Celsjusza optymalne wartości to 40-45%. Zarówno wilgotność poniżej tych wartości, jak i powyżej, może wpłynąć negatywnie na zdrowie i samopoczucie domowników.

Zbyt wysoka wilgotność w domu sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni np. na ścianach. Niszczeją sprzęty AGD, drewniane meble. W warunkach wysokiej wilgotności lepiej rozwijają się roztocza i inne patogeny - przez to alergicy i osoby o wrażliwym układzie oddechowym mogą się gorzej czuć. Niekiedy również mieszkańcy lokali ze zbyt wysoką wilgotnością uskarżają się na kłopoty ze snem lub rozdrażnienie. 

Z kolei za niski poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu negatywnie wpływa na stan błon śluzowych nosa i gardła, oczy mogą być podrażnione i wysuszone. Odbija się to też na parkietach i meblach, bo niska wilgotność powoduje ich rozsychanie się. 

Jak utrzymać w domu optymalny poziom wilgotności powietrza?

W utrzymaniu w domu optymalnego poziomu wilgotności pomoże nawilżacz powietrza.Obecnie większość wiodących producentów AGD, jak Philips, Boneco, Klarta, posiada je w swoim asortymencie. Nowoczesne urządzenia gwarantują zachowanie wilgotności w optymalnym zakresie 40-60%  

W wyniku różnych okoliczności, takich jak okres grzewczy czy pogoda, wilgotność może spaść poniżej tego pułapu. Nawilżacz zapobiega temu, a ponadto też gwarantuje komfort w obrębie nosa i oczu, zmniejsza ryzyko wyładowań statycznych, poprawia komfort snu, zmniejsza suchość skóry i ból gardła, a także redukuje zaraźliwość niektórych wirusów (które w pomieszczeniach o optymalnej wilgotności się nie rozwijają lub nie rozwijają się nadmiernie). 

Podpowiadamy, dlaczego powinniśmy w ogrzewanych pomieszczeniach stosować nawilżacze powietrza

Ogrzewanie negatywnie wpływa na poziom wilgotności, dlatego szczególnie w okresie grzewczym warto używać tam nawilżaczy. Wówczas mamy gwarancję, że powietrze będzie odpowiednio nawilżone, a stan skóry i dróg oddechowych nie pogorszy się. Każdy posiadacz nawilżacza powietrza powinien pamiętać, by regularnie wymieniać w nim wodę i filtry do nawillżaczy powietrza, a także czyścić go od środka. Dzięki takim zabiegom urządzenie będzie dłużej bezawaryjnie działało i z pełną mocą. 

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnej oferty naszego e-sklepu. Proponujemy fIltry do nawilżaczy wszystkich wiodących producentów w formie oryginalnych części lub tańszych, ale równie wydajnych zamienników. 

Zakup potrzebnego elementu do nawilżacza jest możliwy o dowolnej porze, nie trzeba dopasowywać grafiku dnia do godzin otwarcia sklepu stacjonarnego. Asortyment podzieliliśmy na mniejsze podkategorie z producentami i konkretnymi modelami, by zakupy były jeszcze prostsze i przyjemniejsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl