Wiele osób zadaje sobie pytanie: filtr EPA czy HEPA? W dzisiejszym wpisie blogowym odpowiemy na to pytanie, a także wyjaśnimy, czym się od siebie różnią te dwie propozycje. Objaśniamy także, gdzie występują takie filtry i w których domowych urządzeniach.
Filtr EPA czy HEPA? O EPA
Filtr EPA czy HEPA? Na początku wyjaśnimy, czy jest EPA. Rozwinięcie tego skrótu to Efficiency Particulate Air. Filtry tego rodzaju są stosowane w urządzeniach oczyszczających i odkurzaczy. Im wyższa jest klasa, tym wyższa skuteczność w redukcji szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów.
Obecnie filtry EPA dostępne na rynku to:
- EPA E10, dawniej funkcjonowały pod nazwą HEPA H10, to filtry o skuteczności szacowanej na 85%, wyłapuje cząstki o wielkości powyżej 0,4 µm.
- EPA E11, dawniej funkcjonowały pod nazwą HEPA H11, to filtry o skuteczności o poziomie szacowanej na 95%
- EPA E12, dawniej funkcjonowały pod nazwą HEPA H12, to filtry o skuteczności szacowanej na minimum 99,5%, wyłapuje cząstki o wielkości nawet 0,1 µm
Powyższe oznaczenia obowiązują od 2010 roku, kiedy to filtry HEPA w przedziale 10-12 zostaly zmienione na EPA. Filtry EPA są szeroko stosowane między innymi w odkurzaczach. EPA 12 w swoim pułapie cenowym wykazuje się wyjątkowo wysoką skutecznością i wydajnością. Jak często należy go wymieniać? Zależy to od konkretnego modelu urządzenia - z reguły podaje się, że powinno się to robić co rok. Częstotliwość rośnie, jeśli odkurzacz czy inne AGD są używane bardzo często, w mieszkaniu jest alergik czy poziom zanieczyszczeń jest bardzo wysoki (np. w mieście z dużym smogiem, jak Kraków czy Warszawa).
Filtr EPA czy HEPA? O HEPA
FIltr EPA czy HEPA? Pora by wyjaśnić, czym jest ten drugi wariant. Rozwinięciem skrótu HEPA jest High Efficiency Particulate Air Filter - H z przodu, czyli high, w wolnym tłumaczeniu oznacza wysokoskuteczny. EPA są efektywne i skuteczne, ale HEPA działają jeszcze lepiej. Jakie zanieczyszczenia i pyły wyłapuje HEPA? Pyły zawieszone m.in. PM2.5, PM10 i PM1, czyli główne komponenty miejskiego smogu. Ponadto także HEPA chroni przed pyłkami roślin i roztoczami, co docenią alergicy i osoby wrażliwe na te najpopularniejsze alergeny. HEPA wyłapuje też kurz i sierść zwierząt, a także niektóre bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.
Producenci sprzętu AGD do użytku domowego i profesjonalnego - w oczyszczaczach powietrza, klimatyzatorach, odkurzaczach - chętnie sięgają po filtry HEPA za sprawą ich wyjątkowej skuteczności w wyłapywaniu zanieczyszczeń. Szacuje się, że usuwają do 99,97% zanieczyszczeń z otoczenia - w przypadku EPA jest to 85-99,5%. Jak często wymienia się filtry HEPA? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to od marki i modelu danego urządzenia, a także częstotliwości jego użytkowania. Niektóre filtry HEPA wymienia się co 10 lat, a więc bardzo rzadko. Przed zakupem nowego, małego AGD do domu czy biura najlepiej zapoznać się z tym, jak często filtry będzie trzeba wymieniać. Warto też dodać, że filtry HEPA dzielą się na zmywalne i niezmywalne - zmywalne służą do wielokrotnego użytku, można je myć pod bieżącą wodą.
Filtr HEPA czy EPA? Podsumowanie i wnioski
Na pytanie filtr HEPA czy EPA można odpowiedzieć w sposób prosty i krótki - skuteczniejszym w wyłapywaniu zanieczyszczeń produktem są filtry HEPA, nie ma co do tego cienia wątpliwości. Zachęcamy do sprawdzenia asortymentu naszego sklepu internetowego, podzielonego na wygodne podkategorie: konkretne marki i modele różnych urządzeń. Proponujemy oryginalne i zamienne filtry do oczyszczaczy powietrza i filtry do odkurzaczy w technologii High Efficiency Particulate Air Filter.