W dzisiejszym artykule blogowym spróbujemy odpowiedzieć na pytania, gdzie stosuje się filtr węglowy, jak działa filtr węglowy, a także przedstawimy wskazówki dotyczące jego montażu. Zachęcamy do lektury, by wiedzieć, z jakimi zanieczyszczeniami sobie poradzi oraz w których urządzeniach wszechobecnych w polskich domach można go znaleźć.
Jak działa filtr węglowy?
Zanim przedstawimy faktyczne zastosowanie tego rodzaju filtra, najpierw warto opisać mechanizm jego działania. Jak działa filtr węglowy? Jak sama nazwa wskazuje, że podstawowy filtrujący komponent to w tym wypadku węgiel aktywny. Występuje on w formie drobnych cząstek węgla w postaci granulatu (są to filtry o charakterystycznym kształcie plastrów miodu) lub innych (np. w postaci filtrów zintegrowanych w matach filtracyjnych z tkaniny).
Biorąc to wszystko pod uwagę, jak zatem działa filtr węglowy? Zawarte w nim cząsteczki aktywnego węgla wychwytują z przepływającego powietrza lub wody zanieczyszczenia poprzez proces adsorpcji. W dużym skrócie i uproszczeniu zjawisko to można opisać jako proces wiązania cząsteczek na powierzchni substancji zwanych adsorbentami. Jakie związki organiczne i cząsteczki zbiera filtr węglowy? Porowata powierzchnia węgla aktywnego bez trudu poradzi sobie z wyłapywaniem gazów, zarodków pleśni, nieprzyjemnych woni (również dymu papierosowego), benzenów i wielu innych.
Gdzie stosuje się filtr węglowy?
Przechodzimy do meritum naszego tekstu, czyli gdzie stosuje się filtr węglowy? Ten element jest wszechobecny w przeróżnych urządzeniach do oczyszczania wody i powietrza - zarówno do prywatnego, domowego użytku, jak i bardziej profesjonalnego i wyspecjalizowanego. FIltry węglowe można znaleźć w układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, instalacjach lakierniczych i przemysłowych oraz w urządzeniach służących do usuwania chloru i związków organicznych z wody (np. w basenie czy akwarium).
Gdzie jeszcze stosuje się filtr węglowy? Popularne jego użycie to butelki i dzbanki filtrujące wodę, a także urządzenia, jak okap, lodówka, maska antysmogowa, kran, basen, wentylator, rekuperator, growbox, pochłaniacz, akwarium. Co ciekawe miłośnicy kotów mogą się zetknąć z filtrem węglowym do kuwety - taki gadżet skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy.
Jak zamontować filtr węglowy?
Jak zamontować filtr węglowy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, zależy to od urządzenia, gdzie znajduje się ten element. W przypadku butelki czy dzbanka filtrującego wodę jest to banalnie proste. W przypadku innych urządzeń AGD - na przykład okapu - można poszukać instrukcji obsługi okapu lub filmików instruktażowych w internecie, jak wymienić ten element. Niemal każdy filtr - nie inaczej jest w przypadku filtru węglowego - wymaga regularnej wymiany, by skutecznie wyłapywał zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy.
Pochłaniacz węglowy
Filtr węglowy i pochłaniacz węglowy to dwie nazwy oznaczające to samo urządzenie. Filtr węglowy jest czasami również nazywany pochłaniaczem węglowym, węglowym filtrem adsorpcyjnym lub filtrem węglowym aktywnym.
Produkty z naszego asortymentu
W ofercie naszego sklepu internetowego można znaleźć wiele filtrów węglowych. Najwięcej propozycji znajduje się w kategorii filtrów do oczyszczaczy powietrza. Naszym klientom proponujemy oryginalne lub wysokiej jakości markowe zamienniki, które w niczym nie ustępują filtrom oryginalnym. Asortyment został podzielony na marki, jak Philips, Sharp czy Panasonic, a także poszczególne modele urządzeń, np. Philips model AC2882 czy oczyszczacza powietrza Sharp KC-F32EUW, by robienie e-zakupów było jeszcze prostsze i przyjemniejsze!
Gdzie stosuje się filtry węglowe? Podsumowanie
Podsumowując temat, gdzie stosuje się filtry węglowe, w wielu użytecznych sprzętach AGD: oczyszczaczach powietrza, nawilżaczach, układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, instalacjach lakierniczych i przemysłowych, a także niezwykle popularnych butelkach i dzbankach filtrujących wodę.