Gdzie wyrzucić filtr z oczyszczacza powietrza?

Gdzie wyrzucić filtr z oczyszczacza powietrza?

W dzisiejszym artykule podpowiemy, gdzie wyrzucić filtr z oczyszczacza powietrza i jaki to rodzaj odpadu. Warto dbać o środowisko naturalne i jego stan, by nie pogarszać poziomu zanieczyszczeń i nie niszczyć planety dla siebie oraz przyszłych pokoleń. 

Filtry i ich regularna wymiana

Wiele urządzeń AGD, takich jak oczyszczacze powietrza, nawilżacze, odkurzacze, klimatyzatory, w toku regularnej eksploatacji wymagają wymiany filtrów. Filtry - niewielkie, ale bardzo ważne części, które zbierają zanieczyszczenia,  sierść zwierząt, pyłki, nieprzyjemne zapachy i inne - brudzą się i zużywają. Każdy model ma inne zalecenia odnośnie tego, jak często wymieniać filtry. Zależy to też w dużej mierze od częstotliwości używania tego sprzętu i poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

Podpowiadamy, gdzie wrzucić filtr z oczyszczacza powietrza

Gdzie wyrzucić filtr z oczyszczacza powietrza? Jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: do pojemnika na odpady zmieszane. W przypadku innego, drobnego AGD - na przykład niezwykle popularnych dzbanków filtrujących wodę - w wielu sklepach i innych publicznych placówkach można znaleźć punkty zbiórki zużytych wkładów filtrujących. 

Sprawdź naszą aktualną ofertę:

Gdzie wyrzucić filtr z oczyszczacza powietrza? O tym zapomnij!

Pozostałe pojemniki na odpady, do których nie powinny trafić stare, zużyte filtry, to:

 • pojemnik na odpady BIO
 • pojemnik na papier
 • pojemnik na szkło
 • pojemnik na metale i tworzywa sztuczne

Ważne są też kolory pojemników na odpady - ułatwiają odpowiednie segregowanie śmieci. Barwy są następujące: 

 • pojemnik niebieski na papier
 • pojemnik zielony na szkło
 • pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne
 • pojemnik brązowy na odpady bio
 • pojemnik czarny - do którego powinny trafić stare, zużyte filtry z oczyszczacza powietrza - odpady zmieszane

W Polsce obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów, który dzieli je na 5 frakcji. Bez względu na miejsce zamieszkania, wszędzie w kraju powinno się znaleźć takich 5 rodzajów i kolorów pojemników. Metody segregacji są wszędzie takie same. 

Gdzie jest filtr powietrza w różnych urządzeniach? 

Filtry powietrza występują w różnych rodzajach urządzeń i są umieszczone w różnych miejscach w zależności od ich budowy oraz typu. Oto kilka przykładów, gdzie można znaleźć filtry powietrza w różnych urządzeniach:

 • Klimatyzacja i systemy HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja, Klimatyzacja): 
  • W centralnych systemach HVAC: Filtr powietrza jest zazwyczaj umieszczany w specjalnej kratce lub komorze w systemie HVAC. Jest to często nazywane filtrem kanałowym lub filtrem powietrza o nazwie MERV (Minimum Efficiency Reporting Value).
  • W okienkowych jednostkach klimatyzacyjnych: Filtr jest zazwyczaj umieszczany w panelu lub wkładzie, który można łatwo wyjąć i wymienić.
 • Oczyszczacze powietrza: Filtr powietrza jest integralną częścią oczyszczacza powietrza i jest zazwyczaj umieszczany wewnątrz urządzenia. Filtry te różnią się w zależności od modelu, ale często są filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air) lub innym rodzajem filtra wysokiej jakości.
 • Nawilżacze powietrza: Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są w filtry, które pomagają oczyścić wodę przed rozpyleniem jej w postaci pary lub kropel w powietrzu. Filtry te mogą być umieszczone wewnątrz nawilżacza lub w zbiorniku na wodę.
 • Odkurzacze: Odkurzacze mają różne rodzaje filtrów, w tym główny filtr powietrza i ewentualnie dodatkowe filtry, takie jak filtry wylotowe lub filtry wytwarzające zapach. Główny filtr powietrza jest zazwyczaj umieszczany wewnątrz odkurzacza, najczęściej w komorze na kurz lub worku na kurz.
 • Kuchenki z wyciągiem: Niektóre kuchenne wyciągi są wyposażone w filtry powietrza, które pomagają wychwycić tłuszcz i zapachy. Filtry te są zazwyczaj umieszczane w specjalnych komorach wewnątrz wyciągu i wymagają okresowej wymiany lub czyszczenia.
 • Samochody: Filtr powietrza w samochodzie jest zazwyczaj umieszczany w komorze silnika i służy do filtrowania powietrza, które dostaje się do silnika. Jest to ważny element utrzymania czystości powietrza, które spala silnik.

Gdzie wyrzucić filtr powietrza? Podsumowanie

Gdzie wyrzucić filtr powietrza? W tym temacie warto zapamiętać kilka istotnych kwestii, a mianowicie, że stary filtr to odpad zmieszany i do tego - czyli czarnego - pojemnika powinien trafić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl