Jak czyścić filtr wodny i węglowy w oczyszczaczu powietrza?

Jak czyścić filtr wodny i węglowy w oczyszczaczu powietrza?

Jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Czy w ogóle można to robić i co zaleca producent takich urządzeń? Jak czyścić filtr wodny w oczyszczaczu powietrza? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi poniżej. 

Po co czyścić filtr?

Brudny filtr do oczyszczacza powietrza ma niższą skuteczność, jeśli chodzi o przepływ powietrza, a co za tym idzie wydajność filtracji. Regularnie używany oczyszczacz po prostu się zużywa, a znajdujące się w nim filtry pokrywają brudem, osadami, kamieniem. Recepta na to jest prosta  - zabiegi czyszczące i konserwujące oraz wymiana w częstotliwości, jaką zaleca producent. 

Nieprzyjemny zapach z oczyszczacza powietrza i jego przyczyny

Niejeden właściciel oczyszczacza boryka się z tym problemem - mowa o nieprzyjemnym zapachu z oczyszczacza powietrza. Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać np. w tym, że:

  • filtr pochłania zbyt dużo formaldehydu
  • filtr jest nowy i dotychczas nieużywany, dlatego wydobywa się z niego zapach plastiku
  • filtr jest brudny

Jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza?

Chcesz wiedzieć, jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Przede wszystkim przed jakimikolwiek zabiegami czyszczącymi należy zapoznać się z ulotką od producenta i upewnić się, że na pewno można go czyścić. Jeżeli jest to akceptowalne, to można przejść do usuwania zabrudzeń. 

Czym i jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Jedna teoria głosi, że wystarczy do tego zwykła czysta woda. Filtr  można delikatnie odkurzyć, pamiętając przy tym, żeby nie zniszczyć powierzchni tej małej, ale bardzo znaczącej części.

Inna koncepcja, jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza, to wodą z dodatkiem delikatnego środka (np. płynu do mycia naczyń),. Warto jednak zaznaczyć, że ta teoria ma wielu przeciwników, bo nieumiejętnie użyty detergent w najgorszym wypadku nawet zniszczy filtr. Do czyszczenia najlepiej sięgnąć po miękką szmatkę lub gąbkę, która nie porysuje powierzchni tej części. 

Do pojemnika na wodę w oczyszczaczu można zastosować odkamieniacz. 

Wyjaśniliśmy, jak wyczyścić filtr węglowy. Z innego wpisu na naszym blogu dowiesz się, gdzie stosuje się filtr węglowy i gdzie - poza oczyszczaczami - można go znaleźć. 

Wskazówki, jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza

Filtr po czyszczeniu należy dokładnie wysuszyć - absolutnie niewskazane, wręcz zabronione - jest montowanie wilgotnego filtra w oczyszczaczu. Na całą elektrykę urządzenia należy uważać, by jej nie zalać. FIltr po umyciu powinno się odstawić w suche, ciepłe miejsce (można położyć go np. na ręczniku) i niczym nie przyspieszać procesu wysychania (np. grzejnikiem czy suszarką do włosów). Suszenie trwa 1-2 doby.

Jak czyścić filtr wodny w oczyszczaczu powietrza?

Kolejne zagadnienie, jakie chcemy opisać w tym artykule, to jak czyścić filtr wodny w oczyszczaczu powietrza. Przede wszystkim należy robić to regularnie, bo pojawiają się na nim osady oraz kamień. Jak często? Eksperci zalecają, by robić to co 2 tygodnie. Czego używać do czyszczenia? Wody z dobrze rozpuszczonym w niej kwaskiem cytrynowym (około łyżeczka kwasku w postaci kryształków na każde 0,5 litra wody). Filtr wodny należy zanurzyć w tym roztworze na minimum 30 minut, a następnie dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. 

Czy to wystarczy, by utrzymać filtr w czystości? Przy częstym użytkowaniu oczyszczacza powietrza niekoniecznie. Gdy ten element ma widoczne różowawe naloty i nieprzyjemny zapach z oczyszczacza powietrza, to można też sięgnąć po środek typu Domestos. W tym preparacie znajduje się mocno rozcieńczony kwas solny, dlatego nie trzeba dodatkowo rozrabiać go z wodą. Filtr wodny namacza się, a następnie bardzo dokładnie spłukuje.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl