Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza - przyczyny i sposoby na usunięcie

Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza - przyczyny i sposoby na usunięcie

Większość regularnie użytkowanych i mocno eksploatowanych sprzętów AGD po jakimś czasie po prostu się zużywa, a elementy, jak filtry czy worki na śmieci, wymagają wymiany na nowe. Posiadacze nawilżaczy powietrza lub oczyszczaczy z funkcją nawilżania niekiedy uskarżają się na nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy to w najnowszym wpisie blogowym!

Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza w dniu zakupu

Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza może się pojawić już w dniu zakupu. Po pierwszym uruchomieniu tego sprzętu w pomieszczeniu czuć zapach plastiku. Co zrobić w takiej sytuacji? Nic! Podczas pierwszych dni użytkowania tego sprzętu taki zapach jest normalnym zjawiskiem, który mija maksymalnie po kilku dniach. Na taki problem uskarżają się m.in. posiadacze nawilżaczy marki Philips. 

Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza w toku regularnego użytkowania

Nieprzyjemny zapach z nawilżacza powietrza znacznie częściej pojawia się w toku regularnego użytkowania tego sprzętu. Z czego wynika ten problem? To sygnał, że filtr jest zabrudzony, stąd ten nieprzyjemny zapach. 

Rozwiązanie problemu nieprzyjemnego zapachu z nawilżacza powietrza

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste: eksperci zalecają, by filtr do nawilżacza powietrza wyczyścić pod bieżącą wodą i regularnie go odkamieniać (najlepiej według informacji zawartych w instrukcji obsługi tego urządzenia). Inne rady od użytkowników nawilżaczy to zalanie wrzątkiem styropianowego pływaka, pojemnika z wodą i ożebrowania pod matę - jednak pod warunkiem, że gorąca woda jest dozwolona przez producenta tego AGD. 

Regularne czyszczenie i konserwacja to podstawa

By nie pojawił się niechciany, nieprzyjemny zapach o nawilżacz powietrza lub oczyszczacz z funkcją nawilżania należy odpowiednio dbać. W jaki sposób? Czyszczenie tacki i zbiornika na wodę to podstawa. Jaka jest zalecana częstotliwość? Filtr do nawilżacza powietrza przynajmniej raz na 1-2 tygodnie, odkamienianie raz w miesiącu. 

Inne błędy w użytkowaniu nawilżacza powietrza

Często posiadacze nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania pozostawiają wodę w niepracującym sprzęcie. To duży błąd, bo w wodzie rozwijają się mikroorganizmy i inne szkodliwe dla zdrowia pasożyty. 

Zatem co zrobić, jeśli urządzenie nie pracuje? Woda w nieużywanym oczyszczaczu powinna się w nim znajdować maksymalnie dobę, a po tym czasie należy ją wylać lub wymienić na świeżą i włączyć urządzenie. O wodzie do nawilżacza warto też dodać, że częstym błędem jest stosowanie twardej wody, przez co na filtrze i innych częściach urządzenia pojawia się osad lub kamień. Można tego uniknąć, stosując wodę destylowaną lub demineralizowaną.

Czym czyścić nawilżacz, filtry i tackę? 

O tym, czym i jak czyścić nawilżacz powietrza, pisaliśmy już na naszym blogu - zachęcamy do lektury! Do czyszczenia nawilżacza i elementów, jak filtry, tacka czy zbiornik, można sięgnąć po wodę, kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną. Czym myć urządzenie? Miękką gąbką, szczoteczką do zębów, wacikiem. Warto pamiętać, że czyszczenie to jedno, ale regularna wymiana filtrów to drugie. 

A może zapach do nawilżacza powietrza?

Niejeden użytkownik nawilżacza stosuje specjalny, dedykowany pod to urządzenie zapach do nawilżacza powietrza. Najczęściej przybiera on formę gęstych, skondensowanych olejków - wystarczy zaledwie kropla lub kilka, by w pomieszczeniu unosił się przyjemny aromat. Różne są zapachy do nawilżaczy powietrza - jedne dodają energii, inne pobudzają, a jeszcze inne usypiają. Przed zakupem zapachów do nawilżaczy powietrza zalecamy, by zapoznać się z ulotką od producenta tego urządzenia. Nie każdy nawilżacz nadaje się do aromaterapii. Olejki wkrapla się do pojemnika z wodą lub dodaje w innym miejscu - zależy to od budowy i rodzaju danego nawilżacza (czy jest elektryczny, ultradźwiękowy czy jeszcze innego typu).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl